Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Andere Styles dieser Serie

You might like this too

Skip product gallery
Professional Comfort Führleine WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort standard lead

Variants from €13.79
Regular price: €43.99
Professional Comfort Geschirr WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort Harness

Variants from €20.39
Regular price: €45.99
Discount
Professional Comfort Geschirr WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort Harness

Variants from €20.39
Sale price: €20.99 Regular price: €34.99 MSRP
Professional Comfort Führleine WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort standard lead

Variants from €13.79
Regular price: €43.99

Produktempfehlungen

You might like this too

Skip product gallery
Lucky-Pet Natur Fleischstreifen – Enten WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Natural Duck Meat Strips

Content: 0.1 kg (€71.90 / 1 kg)

Regular price: €7.19
Lucky-Pet Sprotten WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Sprats

Content: 0.25 kg (€51.96 / 1 kg)

Regular price: €12.99
Lucky-Pet Wild mit Kürbis & Preiselbeeren & Basilikum WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Wild with Pumpkin & Cranberries & Basil

Content: 0.4 kg (€7.48 / 1 kg)

Regular price: €2.99
DAUERKAUER Fischkauer Blauer Wittling WOLTERS cat & dog GmbH
DAUERKAUER Fish Chew Blue Whiting

Content: 0.15 kg (€46.60 / 1 kg)

Regular price: €6.99
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Wie sitzt das Hundegeschirr richtig? Diese Punkte solltest du beachten.


Hundephysiotherapeutin Martina Flocken erklärt, wie Geschirr und Halsband richtig sitzen und den Hund nicht einschränken.