Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Andere Styles dieser Serie

You might like this too

Skip product gallery
Professional Comfort Führleine WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort standard lead

Variants from €13.79
Regular price: €35.99
Professional Comfort Halsband WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort Collar

Variants from €7.19
Regular price: €14.99
Discount
Professional Comfort Geschirr WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort Harness

Variants from €20.39
Sale price: €23.99 Regular price: €39.99 MSRP
Discount
Professional Comfort Halsband WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Comfort Collar

Sale price: €7.19 Regular price: €11.99 MSRP

Produktempfehlungen

You might like this too

Skip product gallery
Lucky-Pet Rinderohren Premium WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Premium Beef Ears

Content: 50 Stück (€1.40 / 1 Stück)

Variants from €19.90
Regular price: €69.90
DAUERKAUER Fischkauer Seefischstreifen WOLTERS cat & dog GmbH
DAUERKAUER Fish Chew Sea Fish Strips

Content: 0.08 kg (€62.38 / 1 kg)

Regular price: €4.99
Fish4Dogs Dental Sea Jerky – Fish Knots WOLTERS cat & dog GmbH
Fish4Dogs Dental Sea Jerky – Fish Knots

Content: 0.1 kg (€39.90 / 1 kg)

Regular price: €3.99
Wolf's Nature Trainingssnack Hirsch WOLTERS cat & dog GmbH
Wolf's Nature Training Treat Deer

Content: 0.1 kg (€53.90 / 1 kg)

Regular price: €5.39
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Wie sitzt das Hundegeschirr richtig? Diese Punkte solltest du beachten.


Hundephysiotherapeutin Martina Flocken erklärt, wie Geschirr und Halsband richtig sitzen und den Hund nicht einschränken.