Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Andere Styles dieser Serie

You might like this too

Skip product gallery
Discount
Professional Führleine extra lang WOLTERS cat & dog GmbH
Professional standard lead

Variants from €10.49
Sale price: €18.89 Regular price: €31.49 MSRP
Discount
Professional Koppel WOLTERS cat & dog GmbH
Professional double dog lead

Sale price: €9.59 Regular price: €15.99 MSRP
Discount
Professional Führleine extra lang WOLTERS cat & dog GmbH
Professional standard lead – extra long

Variants from €10.49
Sale price: €20.99 Regular price: €34.99 MSRP
Discount
Professional Führleine extra lang WOLTERS cat & dog GmbH
Professional lead

Variants from €10.49
Sale price: €18.89 Regular price: €31.49 MSRP

Produktempfehlungen

You might like this too

Skip product gallery
Wolf's Nature Fährtenleger Filet Ente WOLTERS cat & dog GmbH
Wolf's Nature Tracking Fillet Duck

Content: 0.1 kg (€39.90 / 1 kg)

Regular price: €3.99
Tip
Lucky-Pet Nassfutter Pures Elchfleisch WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Wet Food Pure Elk Meat

Content: 0.8 kg (€6.36 / 1 kg)

Variants from €4.29
Regular price: €5.09
Tip
Lucky-Pet Nassfutter Pures Rind WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Wet Food Pure Beef

Content: 0.8 kg (€5.36 / 1 kg)

Regular price: €4.29
Wolf's Nature Trainingssnack Hirsch WOLTERS cat & dog GmbH
Wolf's Nature Training Treat Deer

Content: 0.1 kg (€53.90 / 1 kg)

Regular price: €5.39
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Wie sitzt das Hundegeschirr richtig? Diese Punkte solltest du beachten.


Hundephysiotherapeutin Martina Flocken erklärt, wie Geschirr und Halsband richtig sitzen und den Hund nicht einschränken.