Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Produktempfehlungen

You might like this too

Skip product gallery
Lucky's Black Label Pferde-Sticks WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky's Black Label Horse Sticks

Content: 0.07 kg (€128.43 / 1 kg)

Regular price: €8.99
DAUERKAUER Fischkauer Dorschwürstchen WOLTERS cat & dog GmbH
DAUERKAUER Fish Chew Cod Treats

Content: 0.108 kg (€46.20 / 1 kg)

Regular price: €4.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
DAUERKAUER Cheese Chew Bones

Variants from €5.99
Regular price: €17.99
Lucky-Pet Fleischsofties mit Frischfleisch – Rind WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Meat Softies with Fresh Meat – Beef

Content: 0.2 kg (€22.45 / 1 kg)

Regular price: €4.49

Mehr von Rukka

You might like this too

Skip product gallery
Rukka Pets Bademantel Medea X WOLTERS cat & dog GmbH
RUKKA Pets Dog Drying Coat Medea X

Variants from €37.90
Regular price: €42.90
Rukka Pets Regenmantel Stream WOLTERS cat & dog GmbH
RUKKA Pets Raincoat Stream

Variants from €49.90
Regular price: €67.90
 WOLTERS cat & dog GmbH
RUKKA Pets Thermo Overall 2.0

Variants from €59.90
Regular price: €64.90
Rukka Pets Fleecejacke Comfy WOLTERS cat & dog GmbH
RUKKA Pets Fleece Jacket Comfy

Variants from €39.90
Regular price: €54.90
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Wie sitzt das Hundegeschirr richtig? Diese Punkte solltest du beachten.


Hundephysiotherapeutin Martina Flocken erklärt, wie Geschirr und Halsband richtig sitzen und den Hund nicht einschränken.