Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Product World

The days are getting cooler again and your dog also needs a warming dog jacket in cold, wet and windy conditions. Depending on the coat type and health status, a dog coat not only provides an appealing look but, above all, functional protection! To ensure that your dog is safe from unpleasant weather influences, reflective strips also ensure good visibility at dusk and in darkness.

more infos

Filter products

 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Type: Olivi Rope Toy (Variant)

Olivi Rope Toy

Variants from €11.99
Regular price: €13.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Type: Olivi Rope Toy (Variant)

Olivi Rope Toy

Variants from €11.99
Regular price: €17.99
Tip
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Type: Olivi Rope Toy (Variant)

Olivi Rope Toy

Variants from €11.99
Regular price: €13.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Type: Olivi Rope Toy (Variant)

Olivi Rope Toy

Regular price: €11.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Type: Olivi Rope Toy (Variant)

Olivi Rope Toy

Variants from €11.99
Regular price: €19.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Flea & Tick

Content: 0.07 kg (€355.71 / 1 kg)

Regular price: From €24.90
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Herbal Mixture for Poultry

Content: 0.25 l (€121.96 / 1 l)

Regular price: From €30.49
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Herbal Mixture for Dogs

Content: 0.25 l (€127.96 / 1 l)

Regular price: From €31.99
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Herbal Mix for Horses & Ponies

Content: 0.25 l (€117.56 / 1 l)

Regular price: From €29.39
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Treats for Dogs

Content: 0.1 kg (€131.90 / 1 kg)

Regular price: From €13.19
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Treats for Cats

Content: 0.06 kg (€174.83 / 1 kg)

Regular price: From €10.49
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Alpacas & Llamas

Content: 1.5 kg (€39.99 / 1 kg)

Regular price: From €59.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Poultry

Content: 0.25 kg (€83.96 / 1 kg)

Regular price: From €20.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Cows

Content: 1.5 kg (€37.93 / 1 kg)

Regular price: €56.90
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Small Animals

Content: 0.18 kg (€62.72 / 1 kg)

Regular price: From €11.29
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Horses & Ponies

Content: 0.25 kg (€95.96 / 1 kg)

Regular price: From €23.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Sheep & Goats

Content: 1.5 kg (€41.99 / 1 kg)

Regular price: From €62.99
Instagram

WOLTERS
on Instagram

Follow us on Instagram

Innovative and Custom-Fitted Headline

Some dog owners still believe that dog coats are merely a fashion accessory and that no dog needs a jacket because their fur protects them from wind, moisture, and cold. We know this is not the case. Over the years, we have developed a very wide range of dog coats and dog sweaters for both the cool transitional period in spring and autumn, as well as for the cold winter days. We use innovative, high-quality materials that are also used in the outdoor industry for humans. Our jackets are wind- and water-repellent, breathable and washable. Most of the dog coats have a waterproof zipper to attach the lead to the harness. And those looking for a stylish, warm dog sweater will also find what they need with us. The sweaters come in various patterns, feature a perfect fit, and are suitable for small to medium dogs.

More Input About the Product

It is very important to us that our dog functional clothing provides lasting protection against moisture and dirt so that you can enjoy the product for a long time. Many outdoor products contain PFC (harmful per- and polyfluorinated chemicals) to protect the jackets from moisture. For the well-being of humans, animals, and the environment, we completely refrain from using PFC and instead use the eco-friendly “Teflon EcoElite™ impregnation”.
This is a certified impregnation that protects textiles excellently against moisture and watery dirt. The technology is particularly environmentally friendly, free from fluorocarbons, and biodegradable.